Türkiye’de Mülkiyet Hakkı Güvencesiz

AKP iktidarı tarafından siyasal ve toplumsal muhalefet yapan kişi ve grupların mülkiyet haklarına saldırmak sistematik bir yöntem haline geldi. Daha önce Gülen Hareketi mensuplarının malları ile ilgili kitlesel mülkiyet hakkı ihlalleri gerçekleştiren iktidar, kamu erkini kullanarak başka muhaliflerin mallarına da el koymaya devam ediyor. Son mülkiyet hakkı ihlaline maruz kalan ise İstanbul Şehir Üniversitesi oldu, eski başbakan ve iktidar için siyasi bir rakip olan Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun kurucusu olduğu Bilim ve Sanat Vakfı tarafından 2008 yılında açılan üniversiteye daha önce kayyum atanmış, malları garantör üniversiteye devredilmişti, şimdi ise üniversitenin faaliyet izni kaldırıldı. 

Resmi Gazete’nin bu günkü sayısında; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yer alan kararda, “Kurucu vakfına kayyım atanan ve garantör üniversitesi tarafından yapılan denetimler sonucunda mevcut mal varlığıyla eğitim ve öğretim faaliyetlerini sürdüremeyeceği tespit edilen ve bu durumu da Yükseköğretim Kurulu’nca onaylanan İstanbul Şehir Üniversitesi’nin faaliyet izninin kaldırılmasına, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun ek 11’inci maddesi gereğince karar verilmiştir” denildi. 

İktidar mülkiyet hakkı saldırılarını, kamu kurumlarının tartışmalı kararları ile hayata geçiriyor,  Bank Asya’ya el konulması sürecinde BDDK, SPK, TMSF, BİST gibi kurumların manipülatif raporları ile el koyma kararı alan iktidar bu sefer Halkbank’ı devreye soktu, banka, kredi borcu nedeniyle 2008 yılında açılan İstanbul Şehir Üniversitesi’nin hesaplarına tedbir kararı koymuş, karardan dolayı hesapları bloke olan üniversite ödemelerini yapamayarak acze düşürülmüştü. Mülkiyet hakkına hukuka aykırı olarak yapılan müdahalelerin bir başka ayağı olan yargı da devreye sokularak tahsisinden 11 yıl sonra, Danıştay 13’üncü Daire, İstanbul Kartal’da bulunan, TEKEL’e ait 297 bin metrekarelik kıymetli taşınmazın, bedelsiz olarak İstanbul Şehir Üniversitesi’ne devrinin yürütmesini de durdurmuştur.

Erdoğan, geçen yıl sonunda yaptığı açıklamada, “Şehir Üniversitesi’nin tahsisini Başbakanlığım döneminde yapan benim. Daha sonrasında malum zat Başbakan olunca bu tahsisi Şehir Üniversitesi’ne mülkiyet devrine dönüştürmüştür. Hiçbir üniversitenin daha önce mülkiyet devri olmamıştır. Öksüz ve yetimin hakkını orada gözetmeksizin devir gerçekleştirdiler. Bunlar Halkbank’ı da dolandırmaya çalıştılar. Banka bunlara ciddi bir kredi veriyor fakat ödeme planlarında bunlar bankaya ödeme gerçekleştirmiyorlar” demişti.